Steinar Granmo Nilsen

Steinar Granmo Nilsen jest profesorem w Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo, gdzie prowadzi klasy waltorni i rogu naturalnego.

Dorastał w Trondheim i rozpoczął naukę muzyki w Konserwatorium Muzycznym w Trøndelagu pod kierunkiem Steina Villangera. Następnie studiował w Niemczech w Akademii Muzycznej we Freiburgu z Iforem Jamesem (waltornia) i Renée Allen (rogi naturalne). Ukończył swoje studia w Norweskiej Akademii Muzycznej, specjalizując się w muzyce kameralnej i solowej pod kierunkiem Frøydis Ree Wekre.

Repertuar Steinar Granmo Nilsena obejmuje muzykę barokową oraz współczesną. Realizuje się zarówno jako muzyk kameralny, jak i solista, gra na współczesnych i historycznych instrumentach blaszanych.

Współpracował z wieloma czołowymi skandynawskimi zespołami barokowymi i jest stałym członkiem Oslo Chamber Academy. W 1999 roku Steinar wziął udział w renomowanym Festival d'Art Lyrique w Aix-en-Provence we Francji z L'Académie Européenne de Musique, gdzie występował jako muzyk orkiestrowy, muzyk kameralny i solista – występy te przyniosły mu tytuł "instrumentalisty roku" w tym roku. W 2000 roku zdobył drugą nagrodę w Princess Astrid Music Award.

W 2012 roku nagrał Sonatę op. 17 Beethovena, w 2015 roku album "Wczesnoromantyczne Sonaty na Róg", a w 2020 roku "Róg w romantyzmie" w towarzystwie Kristin Fossheim, wszystkie dla wydawnictwa 2L. Dyskografia Steinara i Oslo Chamber Academy obejmuje takie tytuły, jak: "Beethoven", "Leipzig", "the first beauty", "Mozart", "Mozart/Danzi/Beethoven na fortepian i instrumenty dęte" i "Chanson et Danses", które ukazały się w LAWO Classics.