Ewa Golińska

Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych i jako nastolatka była wielokrotnie nagradzana podczas konkursów skrzypcowych dla młodych wykonawców. Studiowała skrzypce w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy oraz muzykologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Już na początku studiów muzyka dawna wykonywana na instrumentach historycznych znalazła się w centrum jej zainteresowań artystycznych. Zaowocowało to powołaniem do życia w 1993 roku, wspólnie z mężem Aureliuszem Golińskim, zespołu Arte dei Suonatori.

Od kilkunastu lat przede wszystkim aktywnie koncertuje z Arte dei Suonatori i jako kameralistka i solistka dała wraz z tym zespołem setki koncertów w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Współpracowała z wieloma ważnymi postaciami światowej sceny muzyki dawnej, wśród których najbardziej inspirująca do poszukiwania nowych sposobów czytania arcybogatej spuścizny muzyki dawnych epok była praca z Martinem Gesterem, Alexisem Kossenko, Rachel Podger, Hidemim Suzuki i Robertem Hillem. Na swoim koncie ma liczne nagrania dla rozgłośni radiowych i wytwórni płytowych, takich jak BIS Records, Alpha, Channel Classics.
„Ewa Golińska (…) wykonuje solową partię (…) z olśniewającą techniką i pełnym słodyczy cantabile w Largo” -
napisał recenzent magazynu SA-CD.net o jej nagraniu koncertu skrzypcowego RV 266 Antonia Vivaldiego zawartym na płycie Venetian Christmas (BIS), która otrzymała wysokie noty w międzynarodowej prasie muzycznej.