Marek Toporowski

Klawesynista,organista, pianista i dyrygent.

Marek Toporowski urodził się w Warszawie w 1964 roku. Wykłada klawesyn w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach, a także klawesyn i organy w Konserwatorium Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Studiował u Leszka Kędrackiego, Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn), Martina Gestera (basso continuo i muzyka kameralna) oraz Józefa Serafina i Daniela Rotha (organy).

Zdobył pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym im. Wandy Landowskiej, był także finalistą I Międzynarodowego Konkursu im. Wandy Landowskiej w 1994 roku.

Ze swoimi dwoma zespołami Marek Toporowski dokonał licznych nagrań dawnej muzyki polskiej, w tym takich dzieł jak opera Agatka Johanna Davida Hollanda, oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini Jana Tomasza Żebrowskiego oraz muzyki sakralnej Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Amando Ivančiča Józefa Zeidlera i Marcina Józefa Żebrowskiego.

Jako klawesynista dokonał pierwszego w historii nagrania Livre de clavecin Charlesa Nobleta. Jako organista ma za soba wiele nagrań na historycznych organach. Warto wspomnieć jego udział w projekcie dokumentalnym Orgeln in der Niederlausitz, czy pierwsze nagranie na organach Silbermanna w Oederan.

Za swoje najnowsze nagranie - sonatę tria organowego BWV 525-530 Bacha na historycznych organach Joachima Wagnera w Siedlcach (wersja z dodanymi instrumentami continuo) - otrzymał prestiżową nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk (po raz piąty w karierze).

Marek Toporowski jest partnerem kameralnym wielu uznanych solistów. Jest również bardzo aktywny na polu ochrony dziedzictwa narodowego. W 2012 roku założył Fortepianarium - unikatową kolekcję zabytkowych instrumentów, które są eksponowane i wykorzystywane do celów koncertowych i dydaktycznych.