Drodzy Przyjaciele naszego Festiwalu,
Dziękując Wam za całe wsparcie naszej inicjatywy, chcemy Was zaprosić do wspólnego spędzenia czasu w sobotę, 6 lipca, w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.
Chcemy żeby ten czas służył zarówno integracji naszego środowiska, jak i był wartościowy poznawczo. Stąd propozycja zaczęrpnięcia z tradycji duchowości cystersów - mnichów, których ideałem jest uczynienie modlitwą całego życia, w tym także pracy fizycznej, stanowiącej ważny element ich życia.
Zapraszamy do uczestnictwa w ciekawym programie, poznania się przy wspólnym stole, oraz do uczestnictwa w niezwykłym koncercie, podczas którego XIII-wieczny chorał cysterski zabrzmi w murach XII-wiecznego opactwa.
Organizatorem wydarzenia jest kielecki oddział Fundacji Opcja Benedykta
Plan spotkania: sobota, 6 lipca 2024 r.
Koszty
Opłata dla pojedynczych osób
- This is the 1st item
- This is the 2nd item
Opłata dla par
- This is the 1st item
- This is the 2nd item
Zapisy zakończone
O miejscu spotkania
Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie. Dzięki sile woli i wytężonej pracy zakonnicy powoli przywracali go do dawnej świetności.
Budynek opactawa w 1656 roku klasztor najechały wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, spustoszyły miasto i okolicę, a klasztor pozbawiły bogatego archiwum, skarbca i cennych zabytków. Upadek zakonu cystersów w Wąchocku nastąpił w wyniku kasacji w 1818 roku przez władze carskie.
Dopiero w 1951 roku odrodził się klasztor cysterski w Wąchocku. Staraniem konwentu i przy pomocy państwa podjęto restaurację tego cennego zespołu zabytkowego. W 1964 roku najwyższe władze Zakonu, podniosły klasztor na nowo do rangi Opactwa. W 2017 roku Prezydent RP, Andrzej Duda wpisał nasze opactwo na prestiżową listę „Pomników Historii”. Opactwo nadal swoją modlitwą i pracą służy Zakonowi i Kościołowi w tym przepięknym zakątku Ziemi Świętokrzyskiej.
(Tekst za: https://wachock.cystersi.pl/opactwo/)
Kontakt:
Piotr Świerczyński
Koordynator Festiwalu i wydarzeń towarzyszących