Cysterskie inspiracje

Kształty opcja Bernarda (1920 x 1080 px) – kopia


Drodzy Przyjaciele naszego Festiwalu,

Dziękując Wam za całe wsparcie naszej inicjatywy, chcemy Was zaprosić do wspólnego spędzenia czasu w sobotę, 6 lipca, w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.

Chcemy żeby ten czas służył zarówno integracji naszego środowiska, jak i był wartościowy poznawczo. Stąd propozycja zaczęrpnięcia z tradycji duchowości cystersów - mnichów, których ideałem jest uczynienie modlitwą całego życia, w tym także pracy fizycznej, stanowiącej ważny element ich życia.

Zapraszamy do uczestnictwa w ciekawym programie, poznania się przy wspólnym stole, oraz do uczestnictwa w niezwykłym koncercie, podczas którego XIII-wieczny chorał cysterski zabrzmi w murach XII-wiecznego opactwa.

Organizatorem wydarzenia jest kielecki oddział Fundacji Opcja Benedykta

Logo Opcja Benedykta

Plan spotkania: sobota, 6 lipca 2024 r.

12. 30 Kapitularz. Rozpoczęcie spotkania
Przywitanie i wprowadzenie w dzień
12.40 Zwiedzanie Opactwa z cysterskich przewodnikiem
Poznamy historię opactwa, zobaczymy jego części, które powstały w różnych epokach, jednocześnie poprzez architekturę zagłębiając się w realizowany przez cystersów ideał życia mniszego.
14.00 Sala w domu Opata, konferencja: Żyć modlitwą. Cysterskie inspiracje dla naszej codzienności
Konferencja, którą wygłosi jeden z braci cystersów, ma pozwolić zaczerpnąć z mądrości cysterskiej tradycji.
15.00 Refektarz. Obiad
Obiad, który, dzięki gościnności ojców i braci cystersów, zjemy w refektarzu ozdobionym w bogatą kamieniarkę romańską, będzie okazją do integracji i poznania się.
16.00 Sala w domu Opata: Prezentacja naszej działalności i tegorocznego Festiwalu
Chcemy, żeby poznali Państwo naszą działalność, plany i stali się częścią tej inicjatywy.
17.00 Sala w domu Opata: Jak i dlaczego śpiewali cystersi? Opowieść i wprowadzenie do koncertu
Opowieść Sławomira Witkowskiego ze Schola Cantorum Minorum Chosoviensis o projekcie odtworzenia XIII wiecznych śpiewów cysterskich, które będą wiodącym tematem wieczornego koncertu.
19.00 Kościół: Koncert Liberator Hominis. XIII-wieczne śpiewy cysterskie
Wydarzenie o charakterze otwartym. Koncert promuje tegoroczną edycję Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej - Early Music Festival.

Koszty

Opłata dla pojedynczych osób

200 zł

  • This is the 1st item
  • This is the 2nd item

Opłata dla par

300 zł

  • This is the 1st item
  • This is the 2nd item
1Jak się zapisać?
Do zapisu służy poniższy formularz. Jeśli masz jakiś problem z uzupełnieniem go, napisz na festiwal@earlymusicfestival.pl
2Na co przeznaczona jest opłata?
Opłata pokryje koszty obiadu i przerwy kawowej, złożymy też ofiarę dla gospodarzy, Ojców cystersów. Pozostała kwota stanowić będzie wsparcie finansowe organizacji naszego Festiwalu.
3Co, jeśli to dla mnie za duża kwota?
Jeśli ta opłata jest dla Ciebie za wysoka: napisz nam o tym ma adres festiwal@earlymusicfestival.pl, znajdziemy rozwiązanie: ważne, żebyś był z nami.
4Czy mogę zapłacić więcej?
Jeśli chcesz wesprzeć nas większą kwotą: będziemy wdzięczni. Jeśli chcesz wesprzeć nas większą kwotą: będziemy wdzięczni.
5Czy muszę zapłacić od razu całość?
Prosimy o wpłatę zaliczki, potwierdzającej zapis, w wysokości 80 zł, pozostałą kwotę 120 zł możesz wpłacić do 3o czerwca 2024.
6Gdzie wpłacić pieniądze i jaki podać tytuł wpłaty?
Na konto kieleckiego oddziału Fundacji "Opcja Benedykta": 41 1600 1462 1893 5238 6000 0006, w tytule wpisując: "Darowizna na działalność statutową: spotkanie w Wąchocku". Jeśli wpłacasz z konta innej osoby, dodaj do tytułu swoje imię i nazwisko.
7Czy mogę uzyskać zwrot zaliczki?
Zaliczka ma charakter bezzwrotny, poza przypadkiem anulowania wydarzenia, bądź konieczności odmówienia udziału w spotkaniu z powodu zbyt dużego zainteresowania.

O miejscu spotkania

Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch.

Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie. Dzięki sile woli i wytężonej pracy zakonnicy powoli przywracali go do dawnej świetności.

Budynek opactawa w 1656 roku klasztor najechały wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, spustoszyły miasto i okolicę, a klasztor pozbawiły bogatego archiwum, skarbca i cennych zabytków. Upadek zakonu cystersów w Wąchocku nastąpił w wyniku kasacji w 1818 roku przez władze carskie.

Dopiero w 1951 roku odrodził się klasztor cysterski w Wąchocku. Staraniem konwentu i przy pomocy państwa podjęto restaurację tego cennego zespołu zabytkowego. W 1964 roku najwyższe władze Zakonu, podniosły klasztor na nowo do rangi Opactwa. W 2017 roku Prezydent RP, Andrzej Duda wpisał nasze opactwo na prestiżową listę „Pomników Historii”. Opactwo nadal swoją modlitwą i pracą służy Zakonowi i Kościołowi w tym przepięknym zakątku Ziemi Świętokrzyskiej.

(Tekst za: https://wachock.cystersi.pl/opactwo/)

Kontakt:

Piotr Świerczyński

Koordynator Festiwalu i wydarzeń towarzyszących

+48608618790


festiwal@earlymusicfestival.pl