Vox Clamantis

Założony w 1996 przez estońskiego dyrygenta Jaan-Eika Tulve zespół wokalny Vox Clamantis jest jednym z najwybitniejszych na świecie wykonawców monodii i polifonii średniowiecznej oraz muzyki współczesnej.Zespół Vox Clamantis jest złożony z muzyków profesjonalnych – wokalistów, kompozytorów, instrumentalistów, dyrygentów, których łaczy zainteresowanie śpiewem gregoriańskim jako fundamentem profesjonalnej kultury muzycznej w Europie. Wielu estońskich kompozytorów jak Arvo Pärt, Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Tõnis Kaumann, Sven Grünberg pisze dla Vox Clamantis.

Vox współpracował z katalońską sopranistką Arianną Savall, francuskim pianistą Jean-Claude Pennetier, włoskim harfistą Marco Ambrosini, izraelskim muzykiem Yair Dalal, tunezyjskim kantorem Dhafer Youssef, oktetem wiolonczelowym z Amsterdamu, z chórem kameralnym i Orkiestrą kameralną Filharminii Tallina. Nieustanna wspólpraca z reprezentantami rozmaitych stylów owocuje tworzeniem oryginalnych programów opartych na improwizacji.

>Vox Clamantis nagrywał dla ECM Records i Mirare płytę «Liszt - Via crucis» nagrodzoną Złotym Kamertonem w 2013 płytę «ArvoPärt - Adam’s Lament», która otrzymała nagrodę GRAMMY 2014 za najlepsze wykonanie chóralne. Film z udziałem Vox Clamantis, «The Great Beauty» (La Grande Bellezza), otrzymał Oscara za najlepszy film obcojęzyczny.

Płyta «Arvo Pärt. The Deer’s Cry» (ECM) otrzymała Złoty Kamerton Francuskiego periodyka Classica, została albumem roku w Estonii i była nominowana do BBC Music Magazine Award oraz Danish Classical Radio Award .

Ostatnia płyta «Sacrum convivium» została nagrodzona przez francuski periodyk Classica i Estońskie Stowarzyszenie chóralne.

Regularnie zapraszany na najbardziej prestiżowe festiwale we Francji, Monaco, Hiszpanii, Japonii, Hongkongu i Australii dokonał wielu nagrań, które otrzymały najwyższe nagrody międzynarodowej krytyki muzycznej. Poza śpiewem gregoriańskim i polifonią XII / XIII w. Zespół specjalizuje się w interpretacji muzyki Arvo Pärta, z którym ściśle współpracuje. Zespół wystąpi 7 września 2022 w Kolegiata w Wiślicy oraz 8 września 2022 w Kielcach w kościele św. Jana Pawła. W tych dniach zapraszamy także na warsztaty chóralne pod kierunkiem Jaan-Eika Tulve na Karczówkę w Kielcach od 10.00- 12.00.2022.