Magdalena Karolak

Magdalena Karolak Urodzona w roku 1984 w Poznaniu, absolwentka Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w klasie oboju prof. Tomasza Gubanskiego.

Studiowała w klasach oboju Heinza Holligera w Hochschule für Musik we Freiburgu, Diethelma Jonasa w Lubece oraz Maurice’a Bourgue’a w Konserwatorium w Genewie (dyplom solistyczny w 2007 roku). Doskonaliła swe umiejętności w klasie obojów historycznych w Konserwatorium w Weronie pod kierunkiem Paolo Grazzi. Jest laureatką czołowych nagród na konkursach międzynarodowych we Lwowie, Takasaki, Bernie, Pradze, Lubece i Vicenzy.W latach 2006 – 2010 współpracowała z Orkiestra Opery w Zurychu, a w roku 2010 objęła pozycje pierwszego oboju w Orkiestrze Sinfonia Varsovia. Grała pod batutą takich dyrygentów jak Nello Santi, Michael Gillens, Adam Fischer, Franz Welser-Moest, Pierre Boulez czy Jerzy Semkow. Współpracuje również z zespołami instrumentów historycznych: Il Giardino Armonico, Arte Dei Suonatori, Matheus, Accademia Bizantina, Il Complesso Barocco, Koelner Akademie oraz I Barocchisti, wykonując repertuar barokowy, klasyczny oraz romantyczny na instrumentach z epoki.

Szczególny źródłem inspiracji było dla niej zetknięcie z zespołem Il Giardino Armonico pod batutą Giovanniego Antoniniego, z którym podjęła regularną współpracę w roku 2009.Prowadziła zajęcia w Konserwatorium w Weronie, oraz kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Bourg-en-Bresse (Francja) i Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Magdalena Karolak wystąpi 9 września 2022 w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.