Grzegorz Lalek

Grzegorz Lalek – skrzypek, urodzony w Warszawie. Gry na instrumencie uczył się pod kierunkiem Krzysztofa Bąkowskiego i Konstantego Andrzeja Kulki.

Ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina w klasie skrzypiec prof. Sławomira Tomasika. W 1997 r. otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo , a w roku 1998 (wraz ze swoim kwartetem smyczkowym) wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im.K.Bacewicza. Swój kunszt instrumentalny w zakresie wykonawstwa historycznego doskonalił pod okiem mistrzów - Simona Standage’a i Antona Stecka. W roku 2002 dokonał premierowego nagrania utworu Mariana Sawy Largo na skrzypce i organy. W 2004 r. nagrał płytę poświęconą twórczości kameralnej Josepha Gabriela Rheinbergera , a w roku 2007 Koncert na skrzypce amplifikowane Weroniki Ratusińskiej (płyta z tym nagraniem otrzymała nagrodę fonograficzną Pizzicato Supersonic Award). W 2012 r. został odznaczony brązowym krzyżem zasługi za osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz rozwoju muzyki.Wziął udział w realizacji ponad 100 płyt z muzyką klasyczną, rozrywkową i filmową.

Występuje w kraju i zagranicą jako kameralista, solista, koncertmistrz i lider wielu zespołów muzycznych. W swoim repertuarze sięga po muzykę XVII i XVIII wieku, a także po kompozycje współczesne, tango i elektroniczną muzykę klubową. Gra na skrzypcach barokowych, klasycznych i mandolinie, koncertując z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej.

Jest koncertmistrzem w zespole instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, z którym występuje również jako solista. Na instrumentach z epoki wykonuje repertuar obejmujący okres od wczesnego baroku do wczesnego romantyzmu , ze szczególnym uwzględnieniem pierwiastka wirtuozowskiego .

Artystę usłyszymy 10 września 2022 roku w Ciekotach CEiK " Szklany Dom"