Anna Liisa Eller

Anna Liisa Eller urodziła się w 1988, wybitna estońska wykonawczyni muzyki dawnej i współczesnej, wirtuoz estońskiej harfy nazywanej kannel.

Po ukończeniu Konserwatorium w Tallinie doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium w Lyonie pod kierunkiem prof. Yves'a Reichsteinera, a także w Niemczech. Jest laureatką pierwszych nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych (Kristinen, Helsinki). Jej ostatnia płyta "Strings attached" wydana przez wytwórnię Harmonia Mundi wzbudziła entuzjastyczne reakcje krytyków.

Jest zapraszana na największe festiwale muzyki dawnej we Francji, Belgii, Austrii, we Włoszech.

Kannel- tradycyjny estoński instrument znany od wieków przeżywa w XXI w. niezwykły renesans. Jego brzmienie podobne do klasycznej harfy lub cytry, aczkolwiek delikatniejsze, niemal ulotne okazało się wielkim odkryciem w muzyce dawnej. Na kannel można wykonywać preludia i fugi Bacha, suity klawesynowe kompozytorów francuskich, niemieckich, włoskich, niemal całą klawiszową muzykę renesansu i baroku. Z drugiej strony, jako instrument tworzący klimat zadumy, medytacji, wewnętrznej harmonii naturalnie zapraszającej w sferę ducha kannel interesuje kompozytorów współczesnych, którzy pod wpływem minimalizmu poszukują drogi powrotu prostoty i przejrzystości monodii wokalnej, skłaniają się ku temu co w muzyce zarazem proste i głębokie.

Naszymi koncertami pragniemy zaprosić do owej zadumy, medytacji, a nawet - nie bójmy się tego słowa - modlitwy : innymi słowy, proponujemy muzykę, która może otworzyć w nas przestrzeń transcendencji. Anna-Liisa zagra na Warmii 17 i 18 sierpnia 2022, w Tarczku 20 sierpnia 2022 Kościół św. Idziego oraz w Starachowicach 21 sierpnia 2022 w Ekomuzeum.