Vox Clamantis

Założony w 1996, zespół Vox Clamantis jest złożony z muzyków profesjonalnych – wokalistów, kompozytorów, instrumentalistów, dyrygentów, których łaczy zainteresowanie śpiewem gregoriańskim jako fundamentem profesjonalnej kultury muzycznej w Europie. Poza Chorałem gregoriańskim, zespół często sięga po najstarszą średniowieczną polifonię i muzykę współczesną. Wielu estońskich kompozytorów jak Arvo Pärt, Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Tõnis Kaumann, Sven Grünberg pisze dla Vox Clamantis.

Vox współpracował z katalońską sopranistką Arianną Savall, francuskim pianistą Jean-Claude Pennetier, włoskim harfistą Marco Ambrosini, izraelskim muzykiem Yair Dalal, tunezyjskim kantorem Dhafer Youssef, oktetem wiolonczelowym z Amsterdamu, z chórem kameralnym i Orkiestrą kameralną Filharminii Tallina. Nieustanna wspólpraca z reprezentantami rozmaitych stylów owocuje tworzeniem oryginalnych programów opartych na improwizacji.

Vox Clamantis nagrywał dla ECM Records i Mirare płytę «Liszt - Via crucis» nagrodzoną Złotym Kamertonem w 2013 płytę «ArvoPärt - Adam’s Lament», która otrzymała nagrodę GRAMMY 2014 za najlepsze wykonanie chóralne. Film z udziałem Vox Clamantis, «The Great Beauty» (La Grande Bellezza), otrzymał Oscara za najlepszy film obcojęzyczny.

Płyta «Arvo Pärt. The Deer’s Cry» (ECM) otrzymała Złoty Kamerton Francuskiego periodyka Classica, została albumem roku w Estonii i była nominowana do BBC Music Magazine Award oraz Danish Classical Radio Award 2018. Ostatnia płyta «Sacrum convivium» została nagrodzona przez francuski periodyk Classica i Estońskie Stowarzyszenie chóralne.

Vox Clamantis koncertuje zarówno w Estonii, jak i na całym świecie. Zespół brał m.in. udział w Sydney Festival, Hong Kong Arts Festival, RCM’s 21C festival w Toronto, Manchester International Festival, La Folle Journée festival we Francji i Japonii, The International Piano Festival of La Roque d’Anthéron, itd.

Jaan-Eik Tulve, ur 30 września, 1967 Tallinn

Członek Association of Estonian Professional Musicians

Członek Association of France Professional Musicians since 2005

Jaan-Eik Tulve studiował w Tartu Heino Eller Music, następnie w Georg Ots Tallinn Music School. Uzyskał dyplom dyrygentury chóralnej w Ants Soots i Konserwatorium w Tallinie.

W 1991 doskonalił warsztat dyrygencki w zakresie śpiewu gregoriańskiego w Paryskim Conservatoire National Superieur de Musique et Danse uzyskując dyplom w 1993, następnie pracując jako doktorant na tej Uczelni u boku Louis-Marie Vigne, który wywarł decydujący wpływ na jego muzyczny rozwój. Prowadzi liczne kursy śpiewu gregoriańskiego we Francji, Belgii, Norwegii, we Włoszech, na Litwie, w Finlandii oraz w Estonii. W 1996 został mianowany profesorem śpiewu gregoriańskiego w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru.

Jest zapraszany do klasztorów, które praktykują chorał gregoriański, aby dzielić się z nimi swoim doświadczeniem. Jaan-Eik Tulve współpracuje od wielu lat z wybitnym gregorianistą Dom Danielem Saulnier, który zapoznał go z bogactwem tradycji gregoriańskiej opactwa Solesmes.

W 1992 Jaan-Eik Tulve został dyrygentem Paryskiego Chóru Gregoriańskiego, z którym koncertował w wielu krajach Europy oraz w Libanie. Wiele nagrań zrealizowanych z tym chórem otrzymało prestiżowe nagrody krytyki muzycznej (złoty kamerton). Dyrygent kierował także Estońskim Męskim Chórem Narodowym.

W 1993 założył w Paryżu zespół Lac et Mel specjalizujący się w wykonywaniu wokalnej polifonii średniowiecznej. Założył również żeńską sekcję Paryskiego Chóru Gregoriańskiego. W 1996 powołał w Tallinie zespół Vox Clamantis. (patrz wyżej).

Jaan-Eik Tulve otrzymał Nagrodę Dziedzictwa Kultury Estonii (2006), Order Białej Gwiazdy Republiki Estonii (2007) Order Léopolda Królestwa Belgii oraz Order Literatury i Sztuki Republiki Francji. Został także medialnym Muzykiem Roku Estonii w 2017.

Polski