Maciej Jaroń

Maciej Jaroń - rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 7 lat w klasie Wojciecha Zdyba w Kielcach. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. L. Różyckiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Marcina Baranowskiego. W ramach studiów podyplomowych kształcił się w Akademii Menuhina (IMMA) w Szwajcarii pod okiem Maxima Vengerova i Olega Kaskiva w klasie skrzypiec oraz altówki u Ivana Vukcevica. Obecnie jest studentem w klasie altówki prof. Zbigniewa Czarnoty i mgr Artura Rozmyslowicza w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Jest laureatem wielu konkursów w Polsce i za granicą m.in. I Nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów Jaśle, II Nagroda na 21st Young Musician International Competition - Citta di Barletta (Włochy 2011), II Nagroda na IV European Music Competition Philadelphia (Włochy 2012).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska, rektora AM w Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, zarówno jako solista i kameralista, występując w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Chinach, Turcji, Macedonii, Ekwadorze, Chile, Argentynie, Peru oraz na Węgrzech i Ukrainie. Występował m.in. z takimi dyrygentami jak Kazimierz Kord, Marek Pijarowski, Jose Maria Florencio,  Mieczysław Gawroński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jacek Rogala, Zygmunt Rychert, Jerzy Swoboda, Wojciech Rodek, Tomasz Bugaj czy Rafał Jacek Delekta. Koncertował u boku takich artystów jak Maxim Vengerov, Natalia Gutman, Valeriy Sokolov czy Ilya Gringolts.

Występował z Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Pomorską i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Świętokrzyską oraz Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa i Orkiestrą Solistów Akademii Menuhina. Współpracuje z Katarzyną Jamróz, Andrzejem Rogiem oraz muzykami związanymi z Piwnicą pod Baranami wykonując muzykę klezmerską. Do 2013 roku współtworzył zespół Bydgoszcz Klezmer Band z którym nagrał płytę About Klezz. Ma na swoim koncie rownież płytę „Contemporary Jewish Music”, którą współtworzył m.in. z Davidem Krakaurem, Stefanem Węgłowskim czy Mikołajem Trzaską. Obecnie pracuje jako altowiolista w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz prowadzi klasę skrzypiec w ZPSM im. L.Rożyckiego w Kielcach. Maciej Jaroń gra na instrumencie Wilhelm August Krause z 1867 r. oraz na altówce Wojciecha Topy z 2017.