Renata Drozd

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.

Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Ingrid Kremling, prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, m.in.: I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za Pieśń Zapomnianą ufundowaną przez Towarzystwo im. F. Chopina na III Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995 r., II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju w 2002 r. (I miejsca nie przyznano). Była półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu.

Debiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” G. Bizeta. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana.

Koncertowała po Szwecji, Danii, Norwegii, Niemczech z programem „Glanzlicher Operette” z orkiestrą pod dyrekcją Marka Tracza. Była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreowała główne partie operowe i operetkowe, m.in. Silvy Varescu („Księżniczka Czardasza” E. Kalmana), Hanny Glavari („Wesoła Wdówka” Fr. Lehara), Księżnej Marii („Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera), Saffi („Baron Cygański” J. Straussa), Rosalindy („Zemsta Nietoperza”J. Straussa), Micaeli („Carmen” G. Bizeta), Violetty Valery („Traviata” G. Verdiego), Pamina („Czarodziejski flet” W. A. Mozarta).

Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach, prezentując się w repertuarze operowo-operetkowym. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

Przez wiele lat była związana z Filharmonią Dowcipu – autorskim programem Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika uczestnicząc w koncertach,festiwalach (Festiwal w Opolu, Krynicy Zdroju, Mrągowie) i nagraniach telewizyjnych dla TVP2. Wielokrotnie zapraszana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego do udziału w koncertach o tematyce patriotycznej.

Współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach z którą, na przełomie wielu lat wykonała liczne partie sopranowe w dziełach oratoryjnych: Stabat Mater G. Rossiniego, IX Symfonii L. van Beethovena, Stabat Mater K. Szymanowskiego, oraz W. A. Mozarta: Mszy Koronacyjnej C-dur, Regina coeli, Vesperae solennes de confessore, Missasolemnis c-moll (Waisenhaus–Messe), Requiem d-moll. Requiem, W. A Mozarta, znalazło się w programie tournee koncertowego Filharmonii Świętokrzyskiej po krajach Beneluksu, w którym wzięła udział. Współpracowała z Agencją Artystyczną Scena Gwiazd pod dyrekcją Anny Barańskiej-Wróblewskiej z programem operetkowo - musicalowym.

Brała udział w projektach koncertów noworocznych z Orkiestrą Sinfonietta Polonia pod dyrekcją Cheung Chau, organizowanych przez Fundację Muzyczną Apollo. Wielokrotnie wykonywała repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go na Międzynarodowych Festiwalach Sakralnych Muzyki Organowej. W 2008 r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej.

W 2010 r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie.

W 2012 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana została dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2012 r. prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach.

W 2017 r. otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W 2019 r. w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kultury Województwa Świętokrzyskiego nagrodzona została Świętokrzyską Nagrodą Kultury przez Marszałka Andrzeja Bętkowskiego.